Athlete and Coach Information

Ontario Canoe Sprint Racing Affiliation (OCSRA) – 2017/18 Ontario Team Program Nominations

OCSRA is pleased to announce the draft list of athletes who have been nominated for the 2017-2018 Ontario Team Program. 

The Ontario Team Program offers three (3) types of support:  Ontario High Performance Sport Initiative (“OHPSI”) program, Quest for Gold - Ontario Athlete Assistance Program (“OAAP”), and Ontario Development Team.    

Athletes nominated where selected using OCSRA’s 2017 Ontario Team Selection Criteria which was approved by the OCSRA Board of Directors and applied by the Selection Committee (HPC).  Note:  Quest for Gold - Ontario Athlete Assistance Program (“OAAP”) Para athlete nominations have been deferred until December 1, 2017. 

Full information on the selection process can be found at http://www.ocsra.ca/Athletes/athletes-documents.

Congratulations to all nominated athletes!

 

 

Ontario High Performance Sport Initiative (OHPSI) Program

Athlete

Club

Criteria

Tier

Nick Matveev

Balmy Beach

7.1.3 #1

1

Rowan Hardy-Kavanagh

Rideau

7.1.3 #1

1

Madeline Schmidt

Rideau

7.1.3 #4

1

Stephen Frodsham

Rideau

7.1.3 #4

1

Oskar Morawski

Richmond Hill

7.1.3 #5

1

Isaac Finkelstein

Rideau

7.1.3 #5

1

Palmer Lumb

Balmy Beach

7.1.3 #5

1

Hayley Plante

Balmy Beach

7.1.3 #5

1

August Sibthorpe

Rideau

7.1.3 #6

1

Sam Pennyfather

Burloak

7.1.3 #6

1

Jillian Perrone

Burloak

7.1.3 #6

1

Lucas Turnbull

Mississauga

7.1.2

2

 

Quest for Gold – Ontario Athlete Assistance Program (OAAP)

Athlete

Club

Criteria

Card

Rowan Hardy-Kavanagh

Rideau

7.2.4 #1

Full

Nick Matveev

Balmy Beach

7.2.4 #1

Full

Stephen Frodsham

Rideau

7.2.4 #4

Full

Hayley Plante

Balmy Beach

7.2.4 #6

Full

Palmer Lumb

Balmy Beach

7.2.4 #6

Full

Nick Robson

Balmy Beach

7.2.4 #8

Full

Evan Bezemer

Mississauga

7.2.4 #8

Full

Sam Pennyfather

Burloak

7.2.4 #8

Full

Mitchell Barran

Burloak

7.2.4 #8

Full

Christian Sprang

Burloak

7.2.4 #8

Full

August Sibthorpe

Rideau

7.2.4 #8

Full

Genevieve L’Abbe

Ottawa River

7.2.4 #8

Full

Jillian Perrone

Burloak

7.2.4 #8

Full

Lindsay Irwin

Carleton Place

7.2.4 #8

Full

Lucy Pennyfather

Burloak

7.2.4 #8

Full

Lexy Vincent

Rideau

7.2.4 #8

Full

Samantha Sul

Balmy Beach

7.2.4 #6

Half

Jack Tutty

Mississauga

7.2.4 #6

Half

Phillipe Turcanu

Ottawa River

7.2.4 #6

Half

Kate Pennyfather

Burloak

7.2.4 #6

Half

 

Ontario Development Team

Athlete

Club

Criteria

Team

Scott Braddon

Rideau

7.3.3 #1

HPAD

Aidan Messenger

Burloak

7.3.3 #1

HPAD

Jeremy Stott

Mississauga

7.3.3 #1

HPAD

Monica Black

Carleton Place

7.3.3 #1

HPAD

Emily Little

Burloak

7.3.3 #1

HPAD

Emily Howard

Mississauga

7.3.3 #1

HPAD

Courtney Spratt

Rideau

7.3.3 #1

HPAD

Mathieu Schmied

Balmy Beach

7.3.3 #2

HPAD

Joe Spratt

Rideau

7.3.3 #2

HPAD

Sam Djurfeldt

Mississauga

7.3.3 #2

HPAD

David Stewart

Richmond Hill

7.3.3 #1

HPAD

Brooklyn Wodehouse

Richmond Hill

7.3.3 #3

 

U17

Anya Churphys

Burloak

7.3.3 #3

 

U17

Samantha Stein

Balmy Beach

7.3.3 #3

 

U17

Jenna Neate

Burloak

7.3.3 #3

 

U17

Olivia Pucci

Rideau

7.3.3 #3

 

U17

Maren Bradley

Rideau

7.3.3 #3

 

U17

Michaela Ermanovics

Rideau

7.3.3 #3

 

U17

Nikole Gorelova

Ottawa River

7.3.3 #3

 

U17

Evie McDonald

Carleton Place

7.3.3 #3

 

U17

Alex Hoferek

Rideau

7.3.3 #3

 

U17

Cameron Low

Balmy Beach

7.3.3 #3

 

U17

Adam Richard

Rideau

7.3.3 #3

 

U17

Matthew O’Neill

Rideau

7.3.3 #3

 

U17

Marc Cinq-Mars

Richmond Hill

7.3.3 #3

 

U17

Sarah Nagy

Richmond Hill

7.3.3 #4

 

U17

Jean Luc Cinq-Mars

Richmond Hill

7.3.3 #4

 

U19

Kadan Johnson

Richmond Hill

7.3.3 #4

 

U17

May Perry

Burloak

7.3.3 #4

 

U17

Adam Baird

Burloak

7.3.3 #5

7.3.3 #5

 

U17

Alexis Savard Drouin

Burloak

7.3.3 #5

 

U17

Alexander Ivanov

Richmond Hill

7.3.3 #5

 

U17

Cian Brushett

Rideau

7.3.3 #5

 

U17

Michael Duch

Mississauga

7.3.3 #5

 

U17

Linda Hutchinson

Mississauga

7.3.3 #5

 

U17

Lily Armstrong

Burloak

7.3.3 #5

 

U17

Mackenzie Sparks

Pickering Rouge

7.3.3 #5

 

U17